День собак

Сьогодні, 2 липня, в усьому світі відзначають незвичайне свято-Всесвітній ДЕНЬ СОБАК! Це свято – неофіційне. Його немає у переліку ООН чи навіть окремих держав. А дарма. Бо саме собаки – наші найкращі та найвідданіші друзі – заслуговують на нього як ніхто інший. Тож привітайте свого домашнього улюбленця зі святом, приготуйте подарунок чи пригостіть смаколиком.

Відомо, що у світі існують притулки, готелі та гостели для собак. Господарі прилаштовують своїх чотирилапих улюбленців, а не викидають їх на вулицю. Бездомні собаки – велика проблема людних міст і показник суспільного життя. Тому перш ніж купувати собі пса, добре подумай, чи буде змога забезпечити йому гідне, а не «собаче» життя.

Вчені стверджують, що собак було одомашнено 13-15 тисяч років до нашої ери. Відтоді вони завжди поруч. Собаки живуть не лише для того, аби прикрасити чиюсь самотність, а найчастіше охороняють дім, об’єднують родину і супроводжують незрячих. Собаки чудово відчувають напади епілепсії у людини за кілька хвилин до того, як стається напад.
Саме тому вірні друзі супроводжують людей-епілептиків у людних місцях і попереджають своїм гавкотом про наближення кризи. Так собаки врятували життя не одному хворому.

Відомо, що собаки рятували людей з-під завалів та снігових лавин, виносили дітей за лічені хвилини перед землетрусом, зігрівали слабких, аби ті не замерзли у снігах.

Всіх собак можна розділити на 3 великі групи:
1. Мисливські. Лайки і такси спочатку жили тільки у любителів полювання. Розшукавши звіра чи птаха, лайки гучним гавкотом затримують його до приходу мисливця. А такси можуть довгий час перебувати під землею, так як полюють в норах.
2. Службові. Німецькі вівчарки – кращі службові собаки в армії і поліції, вони мають гострий нюх і слух. А коллі використовувалися як пастуші собаки в горах Шотландії.
3. Декоративні собаки названі так, тому що вони прикрашають життя. Як правило, вони маленького розміру, завжди поруч з господарем, іноді навіть на руках або в кишені.

У всіх порід собак на кожній лапі чотири пальці з кігтями, які, на відміну від котячих, які не втягуються. На передній лапі з внутрішньої сторони знаходиться п’ятий палець, званий прибулим. У деяких порід він розташований так високо на лапі, що абсолютно даремний, у інших росте нижче і добре розвинений.

У собак розвинений кольоровий зір, хоча і в меншій мірі, ніж у людини. Слух у собак значно кращий, ніж у людини.

ЦІКАВИНКИ ПРО СОБАК:
Відомо понад 400 порід чистокровних собак. Декотрі з них дуже рідкісні та відповідно коштують чималих грошей. У кожній країні існує мода на певну породу собак, а також тенденція до популяризації якоїсь породи, залежно від потреб суспільства. Так, у 1990-х роках в Україні популярними були ротвейлери та вівчарки.

Через 15 років їм на зміну прийшли пітбулі, затим – лайки, тепер – той-тер’єри і самоїди. У Європі досі популярними залишаються лабрадори і золоті ретривери.

До слова, в українській мові правильно казати собака – він, тобто чоловічого роду. Наприклад, «мій собака», «хороший собака», «прив’яжи мого собаку», а не «мою собаку».
Слово «пес» значно старше за слово «собака».

Собаки розуміють до 250 слів і жестів, можуть рахувати до п’яти і навіть вирішувати найпростіші математичні завдання. Інтелектуально вони перебувають на рівні п'ятирічних дітей.

Дослідження показують, що діти, які живуть у родинах із собаками, рідше мають алергію і не так часто хворіють, ніж діти, які виховуються в сім’ях без домашніх тварин.

Собаки досить ревниві: дослідження показують, що їх організм виробляє ті ж гормони, що і людський.

Вони вміють ховатися від собі подібних. Напевно під час прогулянки з вихованцем ви могли помітити, що при зустрічі з іншим собакою вони можуть піджати хвіст? Так ось, ця реакція викликана зовсім не страхом, а небажанням спілкуватися і бути впізнаним: коли хвіст піднятий, то по повітрю "переноситься" інформація, яка допомагає псам пізнавати один одного.

В Америці їх можна вказувати в якості спадкоємців. Законодавча система США не має нічого проти, якщо останнє волевиявлення померлого призначить спадкоємцем чотириногого улюбленця. Такі випадки - не рідкість.

Собаки мають унікальну здатність організму регулювати температуру тіла.

Шоколад для них є справжньою отрутою: всього одна плитка може стати причиною важкого отруєння.

У них є "відбитки пальців": у кожного пса на носі свій власний малюнок, який більше ні в кого не зустрічається.

Першою побувала в космосі собака Лайка. Її політ на Супутнику-2 відбувся в 1957 р.

Хорти – найшвидші собаки, здатні розганятися до 72 км/год, це також єдина порода собак, що згадується в Біблії. Хортів тримали багатії для полювання і цінного обміну.

Порода хаскі – найвитриваліша. Упряжка з хаскі може проїхати більше ніж 60 км в день, рухаючись зі швидкістю більше 17 км/год.

Породи Пітбуль немає. Пітбуль – це збірна назва таких порід, як американський пітбультер’єр, американський стаффордширський тер’єр, бультер’єр, американський дог, японський тоса, бордоський дог, бульдог.

Пісню гурту Бітлз «День у житті» Пол Маккартні закінчив «собачим свистом» (ультразвуковий сигнал, який людина не сприймає, а собаки прекрасно чують) на честь своєї вівчарки Марти. Так само він написав на її честь пісню «Моя дорога Марта», яка увійшла у «Білий альбом» 1968-го року.

Канарські острови названі на честь собак (від латинського «Canis»), яких обожнювали місцеві жителі. А птахи «канарки» – на честь цих островів.

До сих пір собаки допомагають людям пасти стада, а на півночі до сих пір їздять на собачих упряжках з лайками.

Але в першу чергу навіть найменша собака – це відданий друг. Якщо ви вирішите завести у себе вдома собаку, пам’ятайте, що ви повинні створити для них необхідні умови. Як писав Антуан де Сент Екзюпері – «Ми відповідаємо за тих, кого приручили».

Про собак написано багато книг і знято чимало гарних фільмів. Тож і в нашій бібліотеці ви можете знайти цікаві книги про чотирилапих улюбленців, зв'язавшись з нами за допомогою сторінки фейсбук Менська ЦБС, звернутись на наш сайт чи за електронною адресою biblioteka.mena@gmail.com або зателефонувати за номером 2-16-68.

Кiлькiсть переглядiв: 152

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.